English

Russian
Anasayfa  |  Künye   |  Haberler  |  İletişim

Karadeniz Araştırmaları Merkezi

Hızlı Erişim


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Amaç ve KapsamAmaç ve Kapsam

Dünyada değişen dengeler ve gelişmeler ile bunların sonuçlarının Türk Dünyasına etkileri, Türkiye-Türk Dünyası ilişkileri, bölgenin tarihî, sosyal, jeopolitik önemi, Türk tarihi, tarihî ve çağdaş Türk dili üzerine yapılan çalışmalar, Karadeniz havzasında konuşulan diller ve Türkçe ile etkileşimleri, alfabe-dil-kültür vb. konularda yapılan akademik çalışmaları yayınlamak yoluyla teşvik etmek ve bu şekilde ilgili bilim camiasının bir yayın havuzunda buluşmasını sağlamak Karadeniz Araştırmaları’nın ana amacıdır.

Yayınlarını Karadeniz dünyası üzerinde yoğunlaştıran Karadeniz Araştırmaları olarak, ülkemizin stratejilerine, öncelikli olarak da bu alandaki bilgi birikimine katkıda bulunmak yayın felsefesimizdir.

Karadeniz Araştırmaları 2004 yılı Mart ayında yayın hayatına başlamış akademik bir dergidir ve Türkiye’nin ilk bölge odaklı akademik yayın organıdır. Dergimizde, alt isimde gösterildiği üzere, Doğu Avrupa, Balkanlar, Kafkaslar ve Anadolu sahası öncelikli olmak üzere, ilgili sosyal bilim (tarih, dil, edebiyat, uluslararası ilişkiler, iktisat, etnoğrafya, etnoloji, antropoloji vd.) yazıları yayınlanır.

Karadeniz Araştırmaları'nın yayın dili Türkiye Türkçesidir. Ancak yayın ilkelerine uygun olmak şartıyla, her sayıda derginin üçte bir oranını geçmeyecek şekilde İngilizce, Rusça ve diğer Türk lehçeleri ile yazılmış yazılara da yer verilebilir. Ayrıca, dergide kaynak özelliği taşıyan çeviri yazılar ve tanıtmalar da yayımlanabilir.

Karadeniz Araştırmaları Dergisi’nde kitap tanıtma ve değerlendirme yazıları ile çeviri yazılar dahil olmak üzere her sayıda en fazla 20 yazıya yer verilir. Gönderilen yazıların, sürece dahil edilebilmesi için alana katkı sağlayacak nitelikte olması gerekir.

Karadeniz Araştırmaları Dergisi olarak, stratejik bilgi birikiminin en sığ seviyesi olan sadece günceli takip vartasına saplanmayıp, çok geniş açılardan bölgeyi ilgilendiren çalışmalar yayınlamaya devam edeceğiz.

 

Gelişmiş Arama


Duyurular

    Karadeniz Araştırmaları "68. Sayı" yayınlandı

    Karadeniz Araştırmaları 68. sayı yayınlandıAdres :Hacı Hasan Mah., Kahraman İbad Hüseyinli Sok. No: 2 Gölbaşı – ANKARA
Telefon :05446926258 Faks :
Eposta :karadenizarastirmalari@gmail.com