English

Russian
Anasayfa  |  Künye   |  Haberler  |  İletişim

Karadeniz Araştırmaları Merkezi

Hızlı Erişim


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Dergi HakkındaDergi Hakkında

Karadeniz Araştırmaları Dergisi, 2004 yılında “KaraM Araştırma ve Yayıncılık” çatısı altında yayın hayatına başlamış, uluslararası, hakemli, akademik bir süreli yayındır.

Her yıl, Kış/Aralık, Bahar/Mart, Yaz/Haziran ve Güz/Eylül olmak üzere dört sayı yayımlanır. Bu sayılar haricinde “özel sayı” yayınlanmaz.

Karadeniz Araştırmaları Dergisi, bir e-Dergi’dir, e-ISSN’si 2536-5126 şeklindedir.

Karadeniz Araştırmaları Dergisi, Türkiye’nin ilk bölge odaklı dergisidir. Alt isimde gösterildiği üzere, Doğu Avrupa, Balkanlar, Kafkaslar ve Anadolu sahası öncelikli olmak üzere, ilgili sosyal bilim (tarih, dil, edebiyat, uluslararası ilişkiler, iktisat, etnoğrafya, etnoloji, antropoloji vd.) yazıları yayınlanır.

Bazı sayılar, editör ekibi tarafından önceden belirlenip akademik camiaya ilan edilerek belli üst başlıklar altında yayınlanmaktadır. O sayıya mahsus olmak üzere, yalnızca belirlenen konu ile ilgili makaleler kabul edilmekte; dergimize belirlenen üst başlık haricinde gönderilen yazılar, hakem sürecinin ardından diğer sayılarda yayınlanmak üzere sıraya konmaktadır.  Karadeniz Araştırmaları, 2014 yılında “Ukrayna”, “Kırım”, “Moldova”; 2015 yılında “Karadeniz ve Toplum”, “Rusya Nereye?”, “Karadeniz ve Rusya”, “Rusya ve Suriye”; 2016 yılında “Değişen Doğu Karadeniz”, “Balkan Gezmeleri”, Azerbaycan Savaşta”, “Limanlar”; 2017 yılında “Değişen Artvin”, “Kentler ve Evler”, “Kosova Türkleri”, “Kırım Yeniden” üst başlıkları ile sayılarını ilgili konulara tahsis etmiş, bu alanda konunun uzmanları tarafından yazılan onlarca akademik makaleye yer vermiştir.

2019 yılına kadar, 15 cilt hâlinde 60 sayı yayımlanmış olan Karadeniz Araştırmaları Dergisi, 1000’e yakın akademik makale ile yayınlandığı ilk günden itibaren önemli bir literatür oluşturmuş, tarih, sosyoloji, dil, edebiyat, uluslararası ilişkiler gibi pek çok alana katkı sağlamıştır.

Karadeniz Araştırmaları Dergisinin editörlüğünü 2004 yılından bu yana Prof. Dr. Osman Karatay (Ege Üniversitesi) yürütmektedir. Derginin editöryal ekibini Prof. Dr. Osman Karatay ile birlikte Dr. Öğr. Üyesi Yaşar Şimşek (Giresun Üniversitesi), Dr. Öğr. Üyesi Umut Üren (Kırklareli Üniversitesi), Dr. Hanife Alkan (Ondokuz Mayıs Üniversitesi) ve Arş. Gör. Abdullah Mert (Konya Necmettin Erbakan Üniversitesi) oluşturmaktadır. Prof. Dr. Bilgehan A. Gökdağ (Kırıkkale Üniversitesi), dergimizin sahibi ve sorumlu yazı işleri müdürüdür. Daha önceki sayılarda Prof. Dr. Mehmet Seyfettin Erol (Gazi Üniversitesi) ve Doç. Dr. Yahya Kemal Taştan (Ege Üniversitesi) da editörlük görevinde bulunmuşlardır.

Karadeniz Araştırmaları Dergisi, Acarindex, Araştırmax, ASOS, CEEOL, DOAJ, Index Copernicus, Index Islamicus, International Medieval Bibliography, İSAM Türk Tarih, Edebiyat, Kültür ve Sanat Makaleleri Veritabanı, J-Gate, MLA International Bibliography, CiteFactor, Serials Solutions, Ulrich’s periodicals directory, CNKI, InfoBase, SOBİAD gibi pek çok ulusal ve uluslararası veritabanı ve dizin tarafından taranmaktadır.

Karadeniz Araştırmaları Dergisi, kullanıcı veya kurumların içeriği bedelsiz olarak kullanabildiği açık erişimli bir dergidir. Kullanıcıların tam metinlerin içeriğini okuma, yükleme, kopyalama, arama ve bağlantı yaparken yayıncı veya yazardan önceden izin almasına / herhangi bir ücret ödemesine gerek yoktur. Açık erişim BOAI tanımına uygundur.

Gelişmiş Arama


Duyurular

    Karadeniz Araştırmaları "67. Sayı" yayınlandı

    Karadeniz Araştırmaları 67. sayı yayınlandıAdres :Hacı Hasan Mah., Kahraman İbad Hüseyinli Sok. No: 2 Gölbaşı – ANKARA
Telefon :05446926258 Faks :
Eposta :karadenizarastirmalari@gmail.com