English

Russian
Anasayfa  |  Künye   |  Haberler  |  İletişim

Karadeniz Araştırmaları Merkezi

Hızlı Erişim


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


TR Dizin

Özet


The Failure of Liberalism in the Face of Humanitarian Issues in the Contemporary World
Bu makalenin amacı, küresel çaptaki uygulamaları çerçevesinde, insani bir perspektiften liberalizmin başarısızlığını analiz etmektir. SSCB’nin çöküşü ve Soğuk Savaş’ın sona ermesinden sonra, liberalizm odaklı politik analizlerde öne çıkan hususlardan biri, liberalizmin muzaffer bir ideoloji olduğu yönünde olmuştur. Bu husustaki politik analizlerde öne çıkan bir diğer nokta da liberalizmin domine ettiği küresel bir sistemin daha barışçıl olacağıdır. Bu konudaki iddiaya karşın, 90’lı yıllardan beri liberal ülkelerin domine ettiği uluslararası sistemdeki temel sorunlar, tamamen zıt bir tablo ortaya çıkarmaktadır. Irak, Suriye, Afganistan ve Libya gibi ülkelere yönelik liberal müdahalecilik, Bosna ve Ruanda’daki soykırıma ve Filistin’deki olaylara karşı sergilenen uzun süreli ölümcül tepkisizlik ve sömürgeci geçmişi olan Batılı liberal ülkelerin, bu yöndeki alışkanlıklarını farklı bir biçimde sürdürmeleri, küresel düzeyde liberal bir zafer ümidinde hayal kırıklığına neden olmuştur. Bu bağlamda bu çalışmanın ana argümanı; liberalizmin mutlak zafer kazanmış bir ideoloji olmanın ötesinde, küresel çaptaki uygulamaları itibariyle iflas etmiş bir ideoloji olduğudur. Temel insani ilkelerin ekonomik çıkarlar için sıklıkla feda edildiği bir dünyada, liberalizm gerçekte başarısız olmuştur.

Anahtar Kelimeler
Anahtar Kelimeler: Liberalizmin iflası; Liberal müdahalecilik; Yeni dünya düzeni; Soğuk Savaş sonrası dönem; Neo-kolonyalizm.

Gelişmiş Arama


Duyurular

    Karadeniz Araştırmaları "73. Sayı" yayınlandı

    Karadeniz Araştırmaları 73. sayı yayınlandıAdres :Giresun Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü - GİRESUN
Telefon :05446926258 Faks :
Eposta :karadenizarastirmalari@gmail.com