English

Russian
Anasayfa  |  Künye   |  Haberler  |  İletişim

Karadeniz Araştırmaları Merkezi

Hızlı Erişim


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


TR Dizin

Özet


Çatışma ve Çatışma Sonrası Alanlarda Çok Paydaşlı Girişimlerin Rolü: Suriye Mülteci Krizi Örneği
Bu makalenin amacı, özel sektörün kolektif eylemlere katılımını ve çatışma ve çatışma sonrası bölgelerdeki insani felaketler ve krizlerde oynadığı rolleri araştırmaktır. Çok paydaşlı girişimler (ÇPG) bu çalışmanın ana vurgusudur. Çalışma, özel sektörün çeşitli ortaklık biçimlerine katılımını analiz etmekte ve bu girişimlerin karşılaştığı zorlukları ele almaktadır. Rasyonel seçim kurumsallığı teorisi, ÇPG rollerinin tartışılması ve tanımlanmasında kullanılmaktadır. Analiz, Suriye mülteci krizi üzerine inşa edilmiştir ve özel sektörün çeşitli aktörlerle işbirliği yaparak insani yardım faaliyetlerine potansiyel olarak daha fazla katkıda bulunabileceğini göstermektedir. Bu çalışma ayrıca, engellerin üstesinden gelmek ve ÇPG’lerin etkinliğini artırmak için öneriler sunarak katkıda bulunmaktadır.

Anahtar Kelimeler
Çok Paydaşlı Girişimler; Çok Sektörlü Ortaklıklar; Özel Sektör; Çatışma ve Çatışma Sonrası Bölgeler; Suriyeli Mülteci Krizi.

Gelişmiş Arama


Duyurular

    12.10.2023 tarihi itibariyle Dergimize gönderilen makalelerin işlem süreçleri tamamen Dergipark üzer

    12.10.2023 tarihi itibariyle Dergimize gönderilen makalelerin işlem süreçleri tamamen Dergipark üzerinden yapılacaktır.Adres :Karadeniz Araştırmaları Derneği Kazım Dirik Mah. Gediz Cad. No. 15/1 D. 120 Bornova/İZMİR
Telefon :05426209940 Faks :
Eposta :karadenizarastirmalari@gmail.com