English

Russian
Anasayfa  |  Künye   |  Haberler  |  İletişim

Karadeniz Araştırmaları Merkezi

Hızlı Erişim


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


TR Dizin

Kastamonu’dan Ahşap Bir Cami Örneği: Beldeğirmen Köy Camii
(A Wooden Mosque from Kastamonu: Beldegirmen Village Mosque )

Yazar : Z. Sevgen PERKER  - Hasan Aydın  
Türü : Telif
Baskı Yılı : 2017
Sayı : 55
Sayfa : 17-27


Özet
Anadolu'nun en eski yerleşim merkezlerinden biri olan Kastamonu, geçirdiği tarihsel süreç nedeniyle çok sayıda kültürel miras unsurunu bünyesinde barındırmaktadır. Sözü edilen kültürel miras unsurlarından bir tanesi de Kastamonu'nun Bozkurt İlçesi'ne bağlı Beldeğirmen Köyü'nde bulunan ve geleneksel mimaride ahşap kullanımının Anadolu'daki önemli örneklerinden bir tanesi olan camidir. Geçmişten günümüze üstün özellikleri ile tercih edilen ve özellikle de bol ve çeşitli olması nedeniyle Karadeniz Bölgesi yapı kültürü için önemli bir malzeme olan ahşap, Beldeğirmen Köy Camii'nin hem taşıyıcı sisteminde hem de diğer elemanlarında ustalıkla kullanılmıştır. Günümüzde bakımsızlık ve çok yakında bulunan yeni caminin ibadet için tercih edilmesi gibi nedenlerle kullanım dışıdır. Söz konusu tarihi yapının ahşap malzeme kullanımının araştırılması ve tanıtılması bu çalışmanın amacını oluşturmaktadır.

Anahtar Kelimeler
Kastamonu, Beldeğirmen, Cami, Tarihi Cami, Ahşap Cami

Abstract
Kastamonu which is one of the oldest center of population Anatolia has included many cultural heritage factors due to its historical processes that it has had. One of the aforementioned cultural heritage factors is the mosque which is in Beldegirmen Village connected to Kastamonu's Bozkurt District. The wooden mosque is one of the important models in Anatolia in terms of wooden material use in the traditional architecture. The wooden material which is an important in Black Sea Region's building culture as it has been preferred with its performance from past up to today. The wooden material is wide and various was ingeniously used on bearing systems and other components of Beldegirmen Village Mosque. It is out of use due to its disrepair and the preferrence on a new mosque which is nearby. The objective of this study was to examine and promotion of wooden material use in Beldegirmen Village Wooden Mosque.

Keywords
Kastamonu, Beldeğirmen, Mosque, Historical Mosque, Wooden Mosque.

Gelişmiş Arama


Duyurular

    Karadeniz Araştırmaları "74. Sayı" yayınlandı

    Karadeniz Araştırmaları 74. sayı yayınlandıAdres :Giresun Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü - GİRESUN
Telefon :05446926258 Faks :
Eposta :karadenizarastirmalari@gmail.com