English

Russian
Anasayfa  |  Künye   |  Haberler  |  İletişim

Karadeniz Araştırmaları Merkezi

Hızlı Erişim


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


TR Dizin

Azerbaycan-Türkiye-İran Üçgeni: PoIitik Sorunların Gölgesinde Ekonomik İşbirliği Çabaları
(Azerbaijan-Turkey-Iran Triangle: Economic Cooperation Efforts in the Shadow of Political Problems )

Yazar : Fatma Aslı Kelkitli    
Türü : Telif
Baskı Yılı : 2017
Sayı : 53
Sayfa : 71-98


Özet
Bu makale Soğuk Savaş sonrası dönemde Azerbaycan, Türkiye ve İran arasındaki üçlü diplomatik ve ekonomik ilişkiye ışık tutmayı hedeflemektedir. Üç ülke yıllar içinde Dağlık Karabağ problemi, Hazar Denizi’nin hukuki statüsü ve bazı Ortadoğu meseleleri gibi ciddi siyasal sorunların ortaya çıkmasına rağmen sürdürülebilir bir ilişki kurmayı başarmışlardır. Bakü, Ankara ve Tahran arasındaki siyasal ilişkilerin daha da güçlenmesinde ve gelişmesinde vazgeçilmez rol oynayan ekonomik bağlar ise Ekonomik İşbirliği Teşkilatı bünyesinde vücut bulan bazı bölgesel ulaştırma projeleri ve muhtemel enerji ve yatırım teşebbüsleri bir tarafa bırakılırsa gelişmeye açıktır.

Anahtar Kelimeler
Azerbaycan, Türkiye, İran, politik sorunlar, ekonomik işbirliği çabaları

Abstract
This article aims to throw light on the trilateral diplomatic and economic relationship between Azerbaijan, Turkey and Iran in the post-Cold War era. The three countries have managed to build up a sustainable rapport over the years despite the unveiling of serious political matters such as the Nagorno-Karabakh problem, the status of the Caspian Sea and the disagreements on some Middle Eastern issues. The economic ties which play an indispensable role on the consolidation and development of the political association between Baku, Tehran and Ankara have yet to improve further set aside some regional transportation projects which came into existence within the confines of the Economic Cooperation Organization along with prospective energy and investment initiatives.

Keywords
Azerbaijan, Turkey, Iran, political problems, economic cooperation efforts

Gelişmiş Arama


Duyurular

    12.10.2023 tarihi itibariyle Dergimize gönderilen makalelerin işlem süreçleri tamamen Dergipark üzer

    12.10.2023 tarihi itibariyle Dergimize gönderilen makalelerin işlem süreçleri tamamen Dergipark üzerinden yapılacaktır.Adres :Karadeniz Araştırmaları Derneği Kazım Dirik Mah. Gediz Cad. No. 15/1 D. 120 Bornova/İZMİR
Telefon :05426209940 Faks :
Eposta :karadenizarastirmalari@gmail.com