English

Russian
Anasayfa  |  Künye   |  Haberler  |  İletişim

Karadeniz Araştırmaları Merkezi

Hızlı Erişim


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


TR Dizin

Gürcistan'da Muhtemel Bir Ayrılıkçı Bölge: Samtskhe-Cevaheti
(A Probable Separatism in Georgia: Samtskhe-Javakheti Region )

Yazar : Göktürk Tüysüzoğlu    
Türü : Telif
Baskı Yılı : 2017
Sayı : 55
Sayfa : 67-83


Özet
Abhazya ve Güney Osetya özelinde fiilen egemenliğini yitirmiş olan Gürcistan, ilerleyen dönemde yeni bir ayrılıkçı girişim ile karşı karşıya kalabilir. Zira ülkenin güneybatısında Türkiye sınırında konumlanmış olan Samtskhe-Javakheti bölgesi, ülkenin bağımsızlığından bu yana hareketlidir. Türkçe'de Ahıska olarak bilinen ve Stalin tarafından zorunlu göçe tabi tutulmalarından önce yoğun bir Türk nüfusuna sahip olan bölgede bugün büyük bir Ermeni kökenli nüfus yaşamaktadır. Gürcistan vatandaşı olmalarına karşın, etnik/kültürel kimlik ve siyasal anlayış itibarıyla bu ülkeye yabancı olan Samtskhe-Javakheti Ermenileri, bugün daha çok Ermenistan'a yakındır. Gürcistan'ın bundan sonra izleyeceği dış politika stratejisi ve Rusya'nın buna olan bakışı, bölge Ermenilerinin ayrılıkçı bir bağlamda kullanılmasına yol açabilir.

Anahtar Kelimeler
Ayrılıkçılık, Donmuş Çatışma Bölgesi, Abhazya, Güney Osetya, Rusya, Ermeni.

Abstract
Georgia, which has lost "de facto" sovereignty in a significant part of its territory-Abkhazia and South Ossetia-may face a new separatism in the coming period. Because the Samtskhe-Javakheti Region, located on the Turkish border at the south-western side of the country, has been active since the country's independence. The region, which is also known as Ahıska in Turkish and where Turks had lived intensively to the forced migration that Stalin implemented, has a population constituted by Armenians today. Despite being a citizen of Georgia, the people of the region are close to Armenia, which is based on their ethnic identity, and differ from the rest of Georgia in cultural and political sense. Especially the foreign policy to be followed by Georgia and Russia's approach to this policy may bring about the use of the Armenians at the region in a separatist context.

Keywords
Separatism, Frozen Conflict Zone, Abkhazia, South Ossetia, Russia, Armenian

Gelişmiş Arama


Duyurular

    Karadeniz Araştırmaları "77. Sayı" yayınlandı

    Karadeniz Araştırmaları 77. sayı yayınlandıAdres :Karadeniz Araştırmaları Derneği Kazım Dirik Mah. Gediz Cad. No. 15/1 D. 120 Bornova/İZMİR
Telefon :05367605542 Faks :
Eposta :karadenizarastirmalari@gmail.com