English

Russian
Anasayfa  |  Künye   |  Haberler  |  İletişim

Karadeniz Araştırmaları Merkezi

Hızlı Erişim


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


TR Dizin

Eski Türk Yazıtlarında (Tonyukuk, Köl Tegin, Bilge Kağan, Ongi, Küli Çor) İlgi Durum Eklerinin Kullanımları ve Kökenleri Üzerine
(About the Uses and the Etymologies of Genitive Case Suffixes in the Old Turkic Inscriptions (Tonyukuk, Köl Tegin, Bilge Kagan, Ongi, Küli Çor) )

Yazar : Hakan Özdemir    
Türü : Telif
Baskı Yılı : 2019
Sayı : 61
Sayfa : 154-165


Özet
Eski Türk yazıtları üzerine yapılmış çalışmalar bugün belirli bir düzeye gelmiş bulunmaktadır. Sadece Orhon Yazıtları üzerinde değil Yenisey ve Kırgızistan yazıtları gibi eski Türk yazıtları üzerinde de makale ve kitap boyutunda çalışmalar karşılaştırma yapabilecek kadar veriyi bugün için araştırmacıların önüne sermektedir. Günden güne bulunan yazıtların sayısının artması da dikkat çeken önemli gelişmeler olarak yine kayda değerdir. Temel olarak bu belirgin literatür birikimine bir de sadece belirli konuları esas alan çalışmaların eklenmesi bu alanlarda söylenecekleri daha da netleştirmemize olanak sağlamaktadır. Bu anlamda ilgi durum ekinin Tonyukuk, Kül Tigin, Bilge Kağan, Ongi, Küli Çor yazıtlarındaki görüntüsü bu çalışmanın da çerçevesini belirleyecektir.

Anahtar Kelimeler
İlgi Durum Eki, Eski Türkçe, Eski Türk Yazıtları, Tonyukuk, Köl Tegin, Bilge Kağan, Ongi, Küli Çor

Abstract
Studies on ancient Turkish inscriptions have reached a certain level today. Books and articles that are fit for comparative study can be found on a range of topics spanning the Orhon Inscriptions to old Turkic inscriptions such as the Yenisey and Kyrgyzstan. Moreover, the rapid increase in the number of inscriptions is also worth noting. In essence, this wealth of information now allows Turkologists to further clarify what has yet to be said in these areas. In this context, the genitive case suffix in the Tonyukuk, Kül Tigin, Bilge Kağan, Ongi, and Küli Çor inscriptions will determine the frame of this study.

Keywords
genitive case, Old Turkic, Old Turkic inscriptions, Tonyukuk, Köl Tengin, Bilge Kağan, Ongi, Küli Ço

Gelişmiş Arama


Duyurular

    Karadeniz Araştırmaları "73. Sayı" yayınlandı

    Karadeniz Araştırmaları 73. sayı yayınlandıAdres :Giresun Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü - GİRESUN
Telefon :05446926258 Faks :
Eposta :karadenizarastirmalari@gmail.com