English

Russian
Anasayfa  |  Künye   |  Haberler  |  İletişim

Karadeniz Araştırmaları Merkezi

Hızlı Erişim


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


TR Dizin

2008 Rusya-Gürcistan Savaşının Vekalet Savaşı Teorisi Açısından İncelenmesi
(The Investigation of 2008 Russia-Georgia War in Terms of the Theory of Proxy War )

Yazar : .   Hazirlayan  .
Türü : Hazırlama
Baskı Yılı : 2019
Sayı : 61
Sayfa : 31-41


Özet
Suriye savaşı ve Rusya-Ukrayna krizinden sonra vekalet savaşları teorisi uluslararası ilişkilerde yoğun olarak ele alınan bir konu haline gelmiştir. Ancak 2008 Rusya-Gürcistan savaşı da aynı şekilde vekalet savaşları özellikleri göstermektedir. Bu açıdan makale Rusya-Gürcistan savaşını Soğuk Savaş döneminde ABD ile eski Sovyetler Birliği arasındaki rekabette en çok başvurulan savaş yöntemlerinden biri olan vekâlet savaşları teorisi çerçevesinde analiz etmektedir. Çalışma, savaşa giden süreci ve savaşı Rusya ile Gürcistan arasında yaşanan bölgesel bir savaştan ziyade, Rusya ve Batılı Devletler arasında küresel egemenlik amacı güden bir vekâlet savaşı örneği teşkil ettiğini ve sonucunun sadece Avrasya'dan ziyade küresel güvenliği etkilediğini öne sürmektedir.

Anahtar Kelimeler
Vekalet Savaşları, NATO, Rus-Gürcü Savaşı, Gürcistan, Güney Osetya, Abhazya.

Abstract
The theory of proxy warfare became intense foci of international relations after the war in Syria and the crisis between Russia and Ukraine. However, 2008 Russia-Georgia war also has characterictiscs of the proxy warfare. Therefore, this article analyzes the crisis within the theory of proxy warfare, which emerged during the Cold War as the most prevalent method of competition between the US and the former Soviet Union. The paper argues that the process that led to the warfare and the warfare itself present example of proxy warfare between the West and Russia for global hegemony, rather than a regional war between Russia and Georgia, and that its result will affect not just Eurasia but security world-wide.

Keywords

Gelişmiş Arama


Duyurular

    12.10.2023 tarihi itibariyle Dergimize gönderilen makalelerin işlem süreçleri tamamen Dergipark üzer

    12.10.2023 tarihi itibariyle Dergimize gönderilen makalelerin işlem süreçleri tamamen Dergipark üzerinden yapılacaktır.Adres :Karadeniz Araştırmaları Derneği Kazım Dirik Mah. Gediz Cad. No. 15/1 D. 120 Bornova/İZMİR
Telefon :05426209940 Faks :
Eposta :karadenizarastirmalari@gmail.com