English

Russian
Anasayfa  |  Künye   |  Haberler  |  İletişim

Karadeniz Araştırmaları Merkezi

Hızlı Erişim


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


TR Dizin

Çeçenistan’da Yeni Dönem ve Kadirov Yönetimi
(Kadirov Management and New Era in Chechnya )

Yazar : Keisuke Wakizaka  Hayati Aktaş  
Türü : Telif
Baskı Yılı : 2019
Sayı : 62
Sayfa : 231-238


Özet
1990 yılından beri yükselen Çeçen milliyetçi hareketi Cevher Dudayev’in önderliği altında birçok Çeçen halkından da destek kazanmış ve savaşta da Rus ordusunun saldırılarına karşı Çeçenler direniş göstermiştir. Bu direniş ve Rusya’nın zor durumu 1996 yılında Hasavyurt Anlaşmas’ının imzalanmasına yol açmış ve Çeçenistan fiilen Rusya’dan bağımsızlığı elde etmiştir. Fakat ondan sonra Çeçenistan’da kaos ve çatışma hakim olmuş, bu süreçte Çeçenistan hükümetinin gücü zayıflanmış ve kendi etkisini yükseltip güçlü Çeçenlerden destek alan Vahhabiler de halka karşı tehdit oluşturmaya başladı. Bu durumda Ahmet Kadirov gibi birçok insanlar Rusya’yla anlaşma yolunu aramaya başlamıştır. 2000’lı yılların başında Rusya’nın desteğiyle kurulan Kadirov yönetimi insan haklarının ihlali ve Rusya’ya yakın tavrından dolayı sıkça eleştirilirken savaş ve kargaşadan yorulmuş Çeçenler ülkeye refah, barış ve düzen sağlayan “kötünün iyisi” olan Kadirov yönetimini tercih etmektedir. Ayrıca Rusya’nın belirsiz geleceği Çeçenistan’ın geleceği konusunda tedirginlik yaratmaktadır. Çeçenistan’da toplum yapısı toparlanmaya doğru giderken Rusya’da ise Putin’den sonra kaosun ortaya çıkma ihtimali söz konusudur. Kadirov Putin sonrası Rusya’sında daha önemli ve aktif göreve gelme ihtimali varken Kadirov’un şahsına yönelik eleştirilerin kaynağında bu yatmaktadır.

Anahtar Kelimeler
Çeçenistan, Kadirov Yönetimi, Rusya, Çeçen Savaşları.

Abstract
The Chechen nationalist movement which have risen since 1990 gained large-scale support from a great number of Chechen people under Dzhohar Dudayev’s leadership and Chechens harshly resisted against the attacks of the Russian army. This resistance and Russia’s difficult situation led to the signing of the Khasavyurt Peace Accord in 1996 and Chechnya-Ichkeria won a de facto independence from Russia. However, thereafter chaos and conflicts became dominant in Chechnya, the Chechrn government weakened and Wahhabists, who increased their influence and obtained supports from some Chechen magnates, began to form threat against people. In this situation, many people who supported Chechen’s war for independence such as Akhmad Kadyrov fronted to getting along with Russia. Although Kadyrov’s regime, established with Russia’s support in the beginning of 2000s, is often criticized due to its violation of human rights and pro-Russian behavior, the Chechen people in Chechnya, who are tired of living in chaos and war, prefer Kadyrov’s regime, which brought welfare, order and peace to Chechnya and is the “lesser evil”. Besides, Russia’s uncertain future creates uneasiness on Chechnya’s future. While Ramzan Kadyrov can play a more important role in Russia after Putin, this fact lies on the basis of criticisms against Kadyrov.

Keywords
Chechnya, Kadyrov’s Regime, Russia, the Chechen Wars

Gelişmiş Arama


Duyurular

    12.10.2023 tarihi itibariyle Dergimize gönderilen makalelerin işlem süreçleri tamamen Dergipark üzer

    12.10.2023 tarihi itibariyle Dergimize gönderilen makalelerin işlem süreçleri tamamen Dergipark üzerinden yapılacaktır.Adres :Karadeniz Araştırmaları Derneği Kazım Dirik Mah. Gediz Cad. No. 15/1 D. 120 Bornova/İZMİR
Telefon :05426209940 Faks :
Eposta :karadenizarastirmalari@gmail.com