English

Russian
Anasayfa  |  Künye   |  Haberler  |  İletişim

Karadeniz Araştırmaları Merkezi

Hızlı Erişim


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


TR Dizin

Türkiye Himâye-i Etfâl Cemiyeti Çorum Şubesi (1924-1930)
(Çorum Branch of Turkish Children’s Protection Society (1924-1930) )

Yazar : Yücel Namal    
Türü : Telif
Baskı Yılı : 2021
Sayı : 72
Sayfa : 937-962


Özet
Tarihin ilk dönemlerinden itibaren toplumlar korunmaya muhtaç çocuklar olduğu gibi dini, insani ve hukuki nedenlerle bu çocuklara yardım eden kişi ve kurumlar olmuştur. Türkler çocuklarına büyük önem verir ve küçük yaşlardan itibaren hayata iyi hazırlanmaları için gerekli eğitimini verirdi. Bu amaçla Türk tarihinde çocukların himayesi amacıyla birçok kurum var olmasına karşın bunların en çok bilineni Himâye-i Etfâl Cemiyetidir. Kökleri Osmanlı Devletine uzanan bu cemiyetin kurumsallaşması, yurt içi ve yurt dışına şubeler açması Türkiye Cumhuriyetiyle birlikte olur. Himâye-i Etfâl Cemiyeti 30 Haziran 1921’de kuruluşunun ardından teşkilatlanmasını hızlandıran cemiyetin bir şubesi de Çorum’da faaliyete başlar. Cemiyet, şehit ve gazi çocukları başta olmak üzere fakir ve kimsesiz ihtiyaç sahibi çocukların daha iyi şartlarda eğitim, sağlık ve yaşam sürmelerini amaçlayarak önemli faaliyetlerde bulunmuştur. Cumhuriyetin ilk yıllarında Türkiye Himâye-i Etfâl Cemiyeti Şubesi başkanı olan Dr. Hamit Şakir uzun süre başkanlık yaparak ihtiyaç sahibi çocuklara yönelik yaptığı faaliyetler dönemin gazetelerine yansıyan haberlerden anlaşılmaktadır.

Anahtar Kelimeler
Türkiye, Himâye-i Etfâl Cemiyeti, Çorum, Hamit Şakir

Abstract
As there have been children in need of protection throughout history, there have also been people or institutions providing help for those children due to religious, humanitarian and legal reasons. Turks used to pay great significance to their children and they provided necessary education to prepare them fully for their lives beginning from their early childhood. For this purpose, although there are many institutions in Turkish history for the protection of children, the most well-known of them is the Himaye-i Etfal Society. Institutionalization of this society, whose roots extend to the Ottoman State, as well as its opening branches at home and abroad occurs during the Republic of Turkey period. After the establishment of the Himaye-i Etfal Society on June 30, 1921, a branch of the society, which accelerated its organization, also begins its activities in Çorum. The society has engaged in important activities that aims to ensure that poor and destitute children, especially children of martyrs and veterans, live in better conditions of education, health and life. The activities regarding the children in need of Dr. Hamit Şakir, who served as the president of Turkish branch of Himaye-I Etfal Society for a long time, could be understood from the news reflected on the newspapers of the time.

Keywords
Turkish Children’s Protection Society, Çorum, Hamit Şakir.

Gelişmiş Arama


Duyurular

    Karadeniz Araştırmaları "72. Sayı" yayınlandı

    Karadeniz Araştırmaları 72. sayı yayınlandıAdres :Giresun Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü - GİRESUN
Telefon :05446926258 Faks :
Eposta :karadenizarastirmalari@gmail.com