English

Russian
Anasayfa  |  Künye   |  Haberler  |  İletişim

Karadeniz Araştırmaları Merkezi

Hızlı Erişim


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


TR Dizin

Bir Eğitimci ve Din Eğitimcisi Olarak Mehmet Akif Ersoy
(Mehmet Akif Ersoy as an Educator and Religious Educator )

Yazar : İsmail Demir    
Türü : Telif
Baskı Yılı : 2022
Sayı : 73
Sayfa : 133-145


Özet
Mehmet Akif Ersoy, 19. yüzyılın sonları ile 20. yüzyılın başlarında gerçekleşen sosyal değişime ve dönüşüme şahitlik etmiş, bu tecrübesine yazılarında ve şiirlerinde yer vermiş önemli bir aydınımızdır. Aynı zamanda sömürgeciliğe karşı başlatılan Milli Mücadelede ulusumuza ve ordumuza inanç, umut, cesaret ve milli bilinç aşılayan İstiklal Marşımız ile de tarihimizde silinmez bir sayfa açmıştır. Mehmet Akif, özellikle din eğitimi konusunda toplumda aydın rolüyle dikkat çekmektedir. O, kaleme aldığı birçok yazısında ve şiirinde halkın özellikle dini konularda doğru eğitilmesi hususunda görüşlerini belirtmiş ve bu görüşlerini eğitim sistemimizin tüm yönleriyle ele alınması etrafında şekillendirmeye gayret etmiştir. Bu bağlamda çalışmamızın önemli görülen bir yönü, şairin eğitim ve özellikle din eğitimi hakkındaki görüşlerinden yola çıkarak günümüze ışık tutacak düşüncelerini ortaya koymaktır. Böylece çalışmanın, hakiki bir eğitim gönüllüsü olan milli şairimiz istiklâl, vatan ve millet aşığı Mehmet Akif’in eğitim ve din eğitimi konusundaki düşüncelerinin toplumumuz tarafından daha iyi anlaşılmasına ve yeni nesillere aktarılmasına katkı sağlayacağı düşünülmektedir.

Anahtar Kelimeler
Mehmet Akif Ersoy, Din Eğitimi, Milli Şair, Yaygın Eğitim, Medreseler

Abstract
Mehmet Akif Ersoy is an important intellectual who witnessed social change and transformation that took place in the late 19th and early 20th centuries, and included this experience in his poems. At the same time, it opened an indelible page in our history with our National Anthem, which instilled faith, courage and national consciousness in our nation and our army in National Struggle against colonialism. Mehmet Akif draws attention with his role as an intellectual in society, especially in religious education. In many of his articles and poems he wrote, he expressed his views on the right education of the people, especially on religious issues, and tried to shape these views around the handling of aspects of our education system. In this context, one of the important aspects of our study is to reveal the thoughts of the poet that will shed light on the present day, based on his views on education and especially religious education. Thus, it is thought that study will contribute to better understanding of our society and transfer of ideas of our national poet, Mehmet Akif, who is a true education volunteer and lover of independence, homeland and nation, on religious education to new generations.

Keywords
Mehmet Akif Ersoy, Religious Education, National Poet, Non-formal Education, Madrasahs

Gelişmiş Arama


Duyurular

    Karadeniz Araştırmaları "75. Sayı" yayınlandı

    Karadeniz Araştırmaları 75. sayı yayınlandıAdres :Karadeniz Araştırmaları Derneği Kazım Dirik Mah. Gediz Cad. No. 15/1 D. 120 Bornova/İZMİR
Telefon :05446926258 Faks :
Eposta :karadenizarastirmalari@gmail.com