English

Russian
Anasayfa  |  Künye   |  Haberler  |  İletişim

Karadeniz Araştırmaları Merkezi

Hızlı Erişim


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


TR Dizin

Ordu Etnografya Müzesi'ndeki Osmanlı Dönemi Sikkeleri
(The Ottoman Coins in the Museum of Ethnography in Ordu )

Yazar : Şerife Tali  İbrahim Eroğlu  
Türü : Telif
Baskı Yılı : 2022
Sayı : 75
Sayfa : 763-798


Özet
Çalışmada Ordu Etnografya Müzesi’ndeki Osmanlı Dönemi’ne ait 49 adet sikke incelenmiştir. Bu sikkeler müzeye; hibe, satın alma ve zorla el koyma ile gelmiştir. Sikkelerin en erken tarihlisi Fatih Sultan Mehmed Han (M.1451-1481), en geç tarihlisi ise Sultan V. Mehmed Reşat Han (1909-1918) dönemi olmak üzere toplam 10 padişahı kapsamaktadır. Sikkelerin üzerinde padişahın künyesi, tuğrası, unvanı, darp yeri ve darp tarihi ile azze nasrahu (Allah’ın aziz yardımı onunla olsun) ve hullide mülkehu (mülkü daim olsun) gibi dua cümleleri yer almaktadır. Sikkenin 6 adedi bakır, 31 adedi gümüş, 12 adedi ise nikel malzemeden darp edilmiş olup 12 adet sikke çekiç ile darp tekniğiyle, 12 adet sikke mekanik presleme ve 25 adet sikke otomatik sikke presleri ile darp edilmiştir. Bu çalışmanın amacı, Osmanlı Dönemi ile ilgili yeterli çalışmanın olmaması nedeniyle bu çalışmanın yapılmasına gerek duyulmuştur. Çalışmanın, sikkelerin üzerinde yer alan yazı ve süsleme özelliklerinden dolayı başta sanat tarihi olmak üzere arkeoloji, tarih ve coğrafya gibi diğer bilim dallarına da kaynaklık edeceği düşünülmektedir.

Anahtar Kelimeler
Ordu Etnografya Müzesi, Osmanlı Sikkeleri, Gümüş, Bakır, Nikel

Abstract
In the study, 49 coins belonging to the Ottoman Period in the Ordu Ethnography Museum were examined. These coins came to the museum by donation, purchase and forcible confiscation. The earliest dated of the coins is Fatih Sultan Mehmed Han (M.1451-1481) and the latest dated one is from the period of Sultan Mehmed V. Reşat Han (1909-1918) and it covers a total of 10 sultans. On the coins are the sultan's tag, his tughra, his title, the place of minting and the date of the mint, along with prayer phrases such as azze nasrahu (may Allah's holy help be with him) and hullide Mülkehu (may his property be permanent). 6 of the coins were minted from copper, 31 of them were silver and 12 of them were from nickel material. 12 coins were minted with hammer technique, 12 coins by mechanical pressing and 25 coins by automatic coin presses. The aim of this study, because there is not enough work on the Ottoman Period, it was necessary to carry out this study. It is thought that the study will be a source for other sciences such as archeology, history and geography, especially art history, due to the writing and ornamental features on the coins.

Keywords
Ordu Ethnography Museum, Ottoman Coins, Silver, Copper, Nickel.

Gelişmiş Arama


Duyurular

    Karadeniz Araştırmaları "77. Sayı" yayınlandı

    Karadeniz Araştırmaları 77. sayı yayınlandıAdres :Karadeniz Araştırmaları Derneği Kazım Dirik Mah. Gediz Cad. No. 15/1 D. 120 Bornova/İZMİR
Telefon :05367605542 Faks :
Eposta :karadenizarastirmalari@gmail.com